Jumpout Results - Monday 27th November 2017

DATE:  27/11/2017
VENUE:  Pukekohe Park
TRACK: DEAD 4
WEATHER: FINE
Heat 1: 2YO 600m       8:00am    
Race Name/Full Breeding Rider Trainer Place (1st, 2nd & 3rd) Time
Ferlax / Boston Symphony A Collett R Collett   34.5
O'Rob S.Spratt R Yuill 2nd
Snitzel/Make Me Dream L.Tiley N Tiley  
Haradasun/Nevak M.Edwards S Clotworthy  
Rip Van Winkle/Shyly J.Seivwright S Clotworthy  
Smart Missile/Irish Colleen D.Prastiyou S Cole  
Full of Talent (4YO) R.Smyth R Patel 1st
Moki (4YO) K.Chowdhoory R.Collett 3rd
Heat 2: 2YO 600m        8:15am       
Race Name/Full Breeding Rider Trainer Place (1st, 2nd & 3rd) Time
Thewayyouare/Possum S.Spratt M Rogers 2nd 34.6
Reliable Man/Pirate Princess K.Chowdhoory R Collett  
Jimmy Choux/Starry Hights J Whiteside J Hatton  
Redwood/Mrs Gordon M.Edwards S Clotworthy  
More Than Ready/Jestajewel A.Collett S Cole 3rd
Iffraaj/Miss Monk D.Prastiyou S Cole 1st
Liz's Gift (5YO) R.Smyth R Patel  
       
Heat 3: Maiden 600m     8:30am     
Race Name/Full Breeding Rider Trainer Place (1st, 2nd & 3rd) Time
Electronic Zone/Orakawa Bay N Jamieson B Carsons 2nd 34.4
Super Easy/Kalibrate Nandren D Wiles  
Super Easy/Now and Forever T Wenn D Wiles  
Super Easy/Dancing Doll J Whiteside D Wiles 3rd
Super Easy/Marie De France R Smyth D Wiles  
He's Remarkable/Chatwin S.Spratt M Rogers 1st
Philosophical A.Collett R.Whiteside  
Darci Brama/Miss Potential D.Prastiyou P Richards  
Heat 4: Open 800m      8:45am     
Race Name/Full Breeding Rider Trainer Place (1st, 2nd & 3rd) Time
Aurora Borealis R.Scott B.Reading   Last 600m in 33.9
Arctic Storm Chowdhoory R Collett 3rd
Morrie Ock S.Spratt R Yuill  
Cinematic A Collett R Collett 2nd
Makdaknife L Tiley N Tiley  
Matogrosso A.Tweedie L Saunders  
Melody Celebre SCR L Saunders  
Piazzetta T.Wenn R Whiteside 1st
Heat 5: Maiden 800m     9:00am     
Race Name/Full Breeding Rider Trainer Place (1st, 2nd & 3rd) Time
Zirna D.Prastiyou A Johnson   Last 600m in 34.2.
Sirocco/Genuine T.Wenn R Leifting  
French Lover K.Chowdhoory M Rogers  
Xpress Hit L Tiley N Tiley 1st
Castledale/Lady Love  f. J.Whiteside W Larsen 2nd
Sahkee's Secret/Heroic Touch g. R.Smyth W Larsen  
Hvar K.Chowdhoory R Collett 3rd
Roc De Cambes/Berlin Belle R.Scott J Mahoney  
Heat 6: Maiden 800m     9:15am     
Race Name/Full Breeding Rider Trainer Place (1st, 2nd & 3rd) Time
Hireath R Scott A Johnson   Last 600m in 34.5
Escapeologist S.Spratt M Rogers 3rd
Gracie J Whiteside N Tiley  
Any Suggestions/Southern Touch g. A Collett R Collett  
Jimmy Choux/Golden g. Chowdhooy R Collett  
Dalguinn T Wenn L Munro 2nd
Hunua Hank L Tiley N Tiley 1st
Alberation D.Prastiyou S.Cole  
Heat 7: Maiden 800m      9:30am     
Race Name/Full Breeding Rider Trainer Place (1st, 2nd & 3rd) Time
Rox The Castle D.Prastiyou A Johnson 2nd Last 600m in 34.3
Donington Park S.Spratt M Rogers  
Postponed/Strengthened g. A Collett R Collett  
Nadeem/Gold Circle L Tiley N Tiley 1st
Melody Celebre K.Chowdhoory M Saunders 3rd
Rip Van Winkle/Speedos g. SCR M Murdoch  
Echoes of Heaven-Solaris g. SCR M Murdoch  
Hatton Garden J.Castano J Mahoney  
Heat 8: Maiden 800m    9:45am     
Race Name/Full Breeding Rider Trainer Place (1st, 2nd & 3rd) Time
The Ice Knight L Tiley N Tiley 1st Last 600m in 34.9
Echoes of Heaven - Road to Rio A.Collett M Murdoch  
Showcasing-Bowlane T.Wenn S Gillespie  
Guillotine/Snippet Miss M.Edwards S Clotworthy  
Niagra/Tafflebag D.Prastiyou S Cole  
Nightsong J Whiteside A Johnson 3rd
Rock N Pop/One Perfect Day J.Castano J Mahoney 2nd
Postponed filly

R.Scott J Mahoney  

Copyright ©2017 Counties Racing Club, T/A Pukekohe Park