Jumpout Results - Monday 25th September 2017



Pukekohe Park Jumpouts - Monday 25th September 2017

Track: HEAVY
Weather: FINE


Heat 1: 2YO 600m         
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Shamexpress / Firey Tipsey T.Abel R.Yuill 1st N/A
Shamexpress / Ridiculously Rich S.Spratt R.Yuill 3rd
Postponed / Kate Cross A.Collett R.Yuill  
Bernadini / Equestrienne Bridget R.Yuill 2nd
Suave Kayla R.Scott D.Wiles  
Heat 2: Open 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Alternative Fact A.Collett R.Collett   N/A
Swissta Vashis R.Collett 1st
Banbury Lad T.Wenn R.Liefting 2nd
Rule The World S.Spratt M.Rogers 3rd
       
Heat 3: Open 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Sneek in th'Castle R.Scott W.Larsen 3rd = N/A
Dancing Flames O.Bosson R.Cook 1st
Gotta Get My Woohoo A.Collett R.Collett 3rd =
City Boy Vashis R.Collett 2nd
Heat 4: Open 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Somethingvain  S.Spratt M.Rogers 3rd 47.4, last 600m in 35.3
Touch of Silver T.Abel M.Rogers 2nd
Bull Rush L.Innes M.Murdoch 1st
       
 
Heat 5: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Headlines D.Medcalfe P.Riley   47.2, last 600m in 35.7
Aftershock R.Scott D.Jeffcoat  
Azaboy Vashis R.Collett 1st
Snitzel / Zirna M. Du Plessis A.Johnson 2nd
Once Were Warriors A.Collett R.Collett 3rd
Heat 6: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Kingtide D.Medcalfe K.Harrison 3rd 48.0, last 600m in 35.9
Turn of Foot T.Abel D.Jeffcoat  
Man Of Power / Bellishi R.Scott D.Wiles 2nd
Battle Paint / Bewildered S.Spratt D.Wiles 1st
Falkirk / Duplicate Narandren D.Wiles  
Heat 7: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Castledale / Ellanto R.Scott W.Larsen   48.2, last 600m in 36.1
Sahkees Secret / Heroic Touch D.Nolan W.Larsen 3rd
Alamosa / Monashees S.Spratt M.Rogers  
Mercy Hill A.Collett R.Collett 2nd
Confederacy Vashis R.Collett 1st
Heat 8: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Reliable Man / Staxa Stamina J.Whiteside W.Larsen 3rd 48.6, last 600m in 36.2
Castledale / De Paleo S.Spratt W.Larsen  
Pins / Miss Maximus D.Nolan W.Larsen  
Time Lord Vashis R.Collett 1st
Zed / Just One Kiss A.Collett R.Collett 2nd
Heat 9: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
O'Reilly / Ledecry's Girl L.Tiley N.Tiley 3rd 48.7, last 600m in 36.1
Pins / Treasure The Cross D Nolan N.Tiley 2nd
Echoes of Heaven / ? S.Spratt C.Cleghorn  
Nadeem / Gold Circle J Whiteside N.Tiley 1st
       
Heat 10: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Switch In Time L.Tiley N.Tiley 2nd 47.8, last 600m in 35.6.
Dream J.Whiteside N.Tiley 3rd =
Tremendous D.Medcalfe D.Medcalfe 1st
The Ice Knight D.Nolan N.Tiley 3rd =
Express Hit Vashis N.Tiley  

';

Copyright ©2017 Counties Racing Club, T/A Pukekohe Park