Jumpout Results - Thursday 20th April 2017

DATE:  20/04/2017
VENUE:  Pukekohe Park
TRACK: SLOW
WEATHER: OVERCAST
Heat 1: 2YO 600m         
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Pentire / ? S.Spratt R.Yuill   37.4       (1/2L, 1L)
Fastnet Rock/ ? L.Innes R.Yuill 3rd
Zirna D.Prastiyou A.Johnson  
Turn on a Sixpence M.Du Plessis A.Johnson  
Possum D.Nolan A.Doran 1st
Rock n Pop / One Perfect Day T.Askew J.Mahoney 2nd
Heat 2: MAIDEN 600m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Gabe T.Wenn G.Tucker   36.5           (2L, 1L)
Nova Incanto J.Kam D.Wiles 1st
Postponed / Subglacial M.Du Plessis A.Johnson 3rd
Faltaat/Azulihe C.Poole G.Graham 2nd
Makfi/So So A.Collett M.Murdoch  
He's Remarkable/Heartwell I.Reid  J.Mahoney  
Heat 3: OPEN 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Zafiki M. Du Plessis A.Johnson   Last 600m 34.8      (1/2L, 1L)
Checkoutthemisses T.Wenn G.Graham 3rd =
Call Me Bob L.Tiley N.Tiley  
Cartell A.Sims R.Collett 1st
Biggin Hill A.Calder R.Collett 2nd
City Boy A.Collett R.Collett 3rd =
Heat 4: OPEN 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Artic Storm J.Grundy R.Collett 3rd Last 600m 35.2       (1/2L, 1/2L)
Florence Hill A.Collett R.Collett 1st
Rebel Rose T.Wenn L.Munro 2nd
Carnavalito A.Sims P.Riley  
Chankowong D.Prastiyou S.Reid   
Global Warrior J.Kam D.Wiles  
 
Heat 5: 2YO 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Makfi / Egeria D.Nolan N.Tiley   Last 600m  36.1           (2L, 1/2L)
Remind/Noeline D.Prastiyou S.Cole  
Potenchile A.Collett R.Collett  
Mercy Hill A.Calder R.Collett 3rd
Tsarcraft A.Sims P.Riley 2nd
Innamincka (4YO) T.Wenn R.Gavin 1st

Heat 6: 2YO 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Swiss Ace / Dr Kate L.Tiley N.Tiley   Last 600m  35.9         (1L, 1L)
Iffraaj / Speedalot D.Nolan N.Tiley 3rd =
Time Lord A.Collett R.Collett 2nd
Azamour / Cataari A.Calder R.Collett 1st
Perfectly Ready / ? S.Spratt R.Yuill 3rd =
Michiko (3YO) D.Prastiyou L.Saunders  
Heat 7: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Arrivo S.Spratt J.Entwisle 3rd Last 600m   35.9           (1L, 1/2L)
Leavemebreathless T.Abel M.Rogers  
Any Suggestion / Southern Touch A.Collett R.Collett  
Tobique / Rapid Rille R.Scott J.Hutton 2nd
Eliz Garden J.Kam D.Wiles 1st
August Edition H.Moki S.Clotworthy  
Heat 8: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Memphis Star D.Prastiyou D.Jeffcoat 1st Last 600m    35.7           (2L, 1/2L)
Makfi / Kat Man M.Du Plessis A.Johnson  
Rock n Pop / Russian A.Collett R.Collett  
Sahkees Secret/ Sky Rocket D.Nolan L.Saunders 2nd
Ready To Rumble A.Sims R.Gavin 3rd
Latte S.Spratt M.Rogers  
Heat 9: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Casa Blanca M.Du Plessis A.Johnson 3rd Last 600m     34.9           (3L, 1L)
Lightning Strike D.Nolan A.Doran 1st
Zed / Just One Kiss A.Collett R.Collett 2nd
Kirkintilloch T.Askew N.Tiley  
Jacky Paper T.Wenn G.Tucker  
Sun Ruler / Frostfree A.Sims P.Riley  
Heat 10: Maiden 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Jimmy Choux / Golden Trophy A.Collett R.Collett   Last 600m    35.8          (1/2L, 2L)
Pins / Belle of the Ball T.Wenn L.Saunders  
Lady Henrietta D.Nolan N.Tiley  
Woodpecker Hill L.Tiley N.Tiley 2nd
Signor Dal T.Abel M.Rogers 1st
Donnie S.Spratt M.Rogers 3rd
Heat 11: Maiden/Open 800m        
Name/Breeding Rider Trainer Place  Time
Yamagee D.Nolan N.Tiley 3rd Last 600m      35.5          (1L, 2L)
Showcasing/Chaval Noir L.Tiley N.Tiley 1st
Makfactor (open) T.Wenn L.Saunders  
Summer Warrior (open) J.Kam D.Wiles  
Karen Iris (open) A.Collett R.Liefting 2nd
Lion Red (open) H.Moki S.Clotworthy  

Copyright ©2017 Counties Racing Club, T/A Pukekohe Park